Wysokiej jakości uniwersalne mieszanki ziaren do karmienia ptaków

Zbliżający się sezon zimowy wymagać może pewnych przygotowań, zwłaszcza od właścicieli ogródków czy gruntów rolnych. Z kolei ci, którym na sercu leży dobro zwierząt, zaczynają interesować się sposobami na to, by pomóc im przetrwać mrozy.

Dokarmianie zwierząt zimą jest powszechną praktyką, ponieważ wiele z nich (zwłaszcza tych żyjących w miastach) nie byłoby w stanie przetrwać bez pomocy człowieka. Wybierając jednak choćby ziarno do karmienia ptaków, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nieodpowiedni pokarm nie tylko nie pomoże zwierzętom, ale i może im wręcz zaszkodzić.

Uwaga na gotowe pieczywo

Karma dla ptaków musi być kupowana w sposób przemyślany. Pozwala to mieć pewność, że ziarno będzie odpowiednim dla nich pokarmem. Przez lata na przykład pokutowało przekonanie, że kaczki uwielbiają chleb. Popularny kiedyś widok dzieci stojących nad brzegiem stawu i karmiących kawałkami chleba kaczki i łabędzie dziś jest już coraz rzadziej spotykany.

Zaczęto bowiem mówić głośno o tym, że przetworzone pieczywo szkodzi ptactwu. Najczęściej powoduje niedobór witamin, jednak u młodych osobników regularne spożywanie chleba skutkować może nawet niedorozwojem skrzydeł, co uniemożliwia im latanie. Dlatego dokarmiając ptaki w parku, dużo lepiej sprawdzą się drobno posiekane warzywa (takie jak marchewka lub biała kapusta) lub mieszanka ziaren. Specjalnie w tym celu produkowana karma dla ptaków nie niesie również ze sobą zagrożenia w postaci kwasicy żołądka, którą skutkować może trawienie przez ptaki gotowego chleba.
Zalety karmy dla ptaków

Na co zwracać uwagę wybierając uniwersalne karmy dla zwierząt?

Kupując ziarno do karmienia ptaków, warto również zwrócić na proponowane przez producentów mieszanki całoroczne. Sprawdzą się one nie tylko w zimie, ale i mogą przyjść z pomocą również w czasie letnich miesięcy. Specjalna mieszanka ziaren zawiera specjalnie dobraną kombinację ziaren, w której skład wchodzą głównie pszenica, groch oraz kukurydza.

Do mieszanki dodaje się również proso, słonecznik oraz sorgo, uprawiane głównie w krajach Afryki oraz Azji. Pokarm dla ptaków zawierać może również pojedyncze rodzaje ziaren. Często wybierany, zwłaszcza do karmienia gołębi i innych ptaków hodowlanych, jest słonecznik. Jest on chwalony ze względu na swoją wysoką wartość kaloryczną oraz dużą zawartość witamin i innych wartości odżywczych.