Artykuły o odzieży roboczej

A free web template for you, by us

Powrót do: Bezpieczeństwo w pracy

Jak działają odcięcia pożarowe


Pożar to straszny żywioł. Najgorzej gdy rozprzestrzenia się bardzo szybko. Może to bowiem uniemożliwić ewakuację ludzi oraz znacząco utrudnić akcję gaśniczą. Aby zapobiegać szybkiemu rozwojowi pożaru stosuje się tzw. odcięcia pożarowe. Ich obecność może spowolnić zarówno ogień, jak i dym. Dając ludziom czas niezbędny na ucieczkę, a strażakom ułatwiając gaszenie.

Czym są odcięcia ogniowe i jaką rolę pełnią w systemie przeciwpożarowym?

Systemy odcięć ogniowych to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów systemu przeciwpożarowego. Zdarza się niestety, ponieważ nie są elementem obowiązkowym, że są pomijane podczas projektowania budynku. Jest to jednak duży błąd.

W prawidłowo zrealizowanym systemie przeciwpożarowym budynek powinien być podzielony na strefy pożarowe, które można od siebie oddzielić za pomocą elementów odpornych na ogień. Odcięcia pożarowe to najczęściej drzwi wyposażone w samozamykacze. Takie rozwiązanie ma jednak wadę, są nią ludzkie nawyki i zachowania. Odcięcia pożarowe są bowiem często blokowane, ludzie otwierają drzwi pełniące tę funkcję i podpierają je uniemożliwiając ich zamknięcie, co sprawia, że nie spełniają one swojej roli.

Dużo lepiej w takiej sytuacji wypadają systemy odcięć ogniowych wyposażone w drzwi z chwytakiem elektromagnetycznym. Takie drzwi pozostają otwarte przez cały czas. Chwytak zwalnia odcięcia ogniowe dopiero w chwili sygnalizacji pożaru.

Dodatkowe elementy systemy odcięć ogniowych

Poza trzymaczami elektromagnetycznymi, przytrzymującymi odcięcia pożarowe w pozycji otwartej systemy odcięć ogniowych muszą być również wyposażone w zasilanie alarmowe. Jego zadaniem jest podtrzymanie napięcia w układzie w razie utraty zasilania z sieci, co w czasie pożaru zdarza się często.

Jeśli odcięcia ogniowe są dobrze rozplanowane to nie utrudniają sprawnego korzystania z budynku, a jednocześnie chronią zdrowie i życie ludzie oraz mienie na wypadek pożaru. Mimo potencjalnych oszczędności wynikających z rezygnacji z nich, nie należy odcięcia pożarowe zainstalować. Koszty związane z nich brakiem mogą być bowiem wielokrotnie wyższe niż koszty ich instalacji.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy